sâmbătă, iunie 27, 2026
21.3 C
Neamţ

Acțiune RELEU pe DN15: ce planuri are poliția pentru siguranța rutieră

Surse

Poliția din județul Neamț anunță reluarea acțiunilor de tip RELEU pe Drumul Național 15, una dintre cele mai tranzitate artere ale regiunii. Intervenția, programată pentru duminică, 19 aprilie, reunește structuri rutiere din cinci județe (Bacău, Neamț, Harghita, Mureș, Cluj) într-o acțiune comună menită să prevină accidentele și să crească siguranța rutieră.

Este a patra astfel de operațiune, după etapele din 11 ianuarie, 15 februarie și 8 martie, în cadrul cărora s-au înregistrat rezultate similare: zero accidente pe DN15 în timpul intervențiilor. Potrivit comunicatelor oficiale, polițiști rutieri din Serviciul Rutier Neamț vor coopera cu toate formațiunile de poliție rutieră din județele implicate, pentru a acoperi întregul tronson al DN15 și a aborda întreaga gamă de abateri de la regimul rutier.

În activități sunt așteptați să participe atât acțiuni de informare, cât și verificări ale regimului rutier, cu accent pe conduita în trafic, viteza adaptată la condiții, respectarea distanțării și folosirea elementelor de siguranță.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories