Surse
O amplă acțiune preventiv-reactivă, cu efective sporite, a fost desfășurată în noaptea de 20 spre 21 iunie în județul Neamț. Sub coordonarea Direcțiilor de Ordine Publică și Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române și a conducerii Inspectoratului Județean Neamț, polițiștii au acționat în intervalul 20:00 – 04:00, vizând menținerea unui climat de ordine și siguranță publică.
În cadrul acțiunii au fost angrenați oameni ai poliției de ordine publică, rutieră, criminaliști, luptători S.A.S. și jandarmi, cu sprijinul Inspectoratului de Jandarmi Județean Neamț. Situația s-a desfășurat în Primăria Piatra Neamț, Săvinești, Piatra Șoimului, precum și în zonele rurale limitrofe, iar obiectivul rămâne același: prevenirea violenței și reducerea riscurilor în trafic.
Pe durata intervenției au fost legitimate peste 1.350 de persoane și verificate aproximativ 900 de vehicule, în cadrul a 25 de filtre rutiere plasate strategic pe rutele DN15 și DN2-E85. Dacă numărul persoanelor legitimate reprezintă un semnal clar despre capacitatea autorităților de a acționa în echipă, aplicarea a 130 de sancțiuni contravenționale demonstrează nivelul de supraveghere și disciplină destinat creșterii siguranței publice.
În plus, au fost verificate 8 obiective în zonă, iar acțiunea a demonstrat disponibilitatea structurilor de ordine publică, rutieră, criminaliști, S.A.S. și a forțelor de intervenție să coopereze eficient pentru un obiectiv comun: reducerea incidentelor în spațiul urban și rural al județului. Autoritățile subliniază că această prezență activă va continua, în condițiile în care sezonul estival accentuează riscurile în trafic și în spațiul public.


