miercuri, iunie 24, 2026
28.6 C
Neamţ

Controale în Români: 180 sancțiuni și aproape 190 mc lemn confiscat în 2 zile

Surse

În urma unui control silvic şi rutier desfăşurat în zona Români, în zilele de 11 şi 12 februarie, poliţiştii Secţiei de Poliţie Rurală Români au aplicat 180 de sancţiuni contravenţionale şi au confiscat cantităţi de material lemnos evaluate la 48.230 lei. Dintre sancţiuni, 143 au fost aplicate conform Legii nr. 171/2010, în valoare totală de 20.000 lei, iar 37 au fost aplicate conform OUG nr. 195/2002, în cuantum de aproximativ 6.300 lei.

Autorităţile au reţinut valoric 188,9 metri cubi de material lemnos şi, fizic, 1,40 metri cubi, suma totală de măsuri fiind orientată spre verificarea legalităţii transporturilor de lemn. Acţiunea, axată pe combaterea faptelor de natură contravenţională şi penală în domeniul silvic, a vizat atât transporturile pe drumurile publice, cât şi exploatări potenţial ilegale.

Rezultatele indică o problemă persistentă a neregulilor din sectorul forestier locale, iar aplicarea sancţiunilor vizează descurajarea activităţilor ilicite. Comunicatul poliţiei nu menţionează persoane individuale sancţionate, dar relevă un volum confiscat semnificativ raportat la perioada de acţiune.

Urmează verificări suplimentare şi posibile sesizări penale acolo unde se confirmă încălcări ale prevederilor legale. Conform datelor publicate de Monitorul Neamţ, acţiunile s-au derulat pe raza comunei Români şi vor fi urmate de raportări către instituţiile de resort şi judeţene.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories